Matka Harry’ego Pottera

Matka Harry’ego Pottera

Długa droga do sukcesu

U progu drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku trudno znaleźć człowieka, który, jeżeli osobiście nie czytał, to przynajmniej nie słyszał o twórczości J. K. Rowling. Brytyjska autorka obecnie należy do grona najbogatszych żyjących współcześnie pisarzy, a stworzona przez nią seria o przygodach nastolatków ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie zrewolucjonizowała rynek literatury dziecięcej. Na jej powieściach wychowało się już całe pokolenie, a ludzie, którzy sami w dzieciństwie zaczytywali się w książkach opowiadających o Harrym, Ronie i Hermionie teraz podsuwają ulubione tomy swoim własnym potomkom, próbując zachęcić ich do poznania tej niezwykłej, pełnej magii i niespodziewanych zwrotów akcji historii. Mało kto wie jednak, że J.K. Rowling nie od razy odniosła sukces na skalę światową. Wręcz przeciwnie, jej droga do popularności była trudna i wyboista, a gdyby artystka miała chociaż trochę mniej determinacji, być może na półkach księgarń nigdy nie znalazłaby się nawet słynna “Komnata Tajemnic”.

Pierwsze próby

Joanne Kathleen Rowling, znana szerszej publiczności po prostu jako J. K. Rowling, w dzieciństwie nie wyróżniała się niczym szczególnym. Wręcz przeciwnie, była dziewczynką raczej nieśmiałą i nierzucającą się w oczy. Być może na jej charakter wpłynęła dosyć trudna sytuacja w domu. Matka autorki od najmłodszych lat jej życia przewlekle chorowała, ojciec natomiast był wiecznie nieobecny, a jego relacja z córką nie układała się najlepiej. Nic dziwnego, że Joanne nie wróżono wielkiej kariery, niektórzy powątpiewali wręcz, czy znajdzie ona środki na kontynuowanie edukacji na uczelni wyższej. Na szczęście udało jej się to zrobić i J.K. Rowling skończyła filologię klasyczną. Niestety nie udało jej się znaleźć pracy zgodnej z wykształceniem i przez kilka kolejnych lat po otrzymaniu dyplomu bardzo często zmieniała miejsce zatrudnienia. W międzyczasie pisała jednak książkę, a konkretnie tom “Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Pisarka maszynopis wysyła do kilkunastu wydawnictw, z czego wszystkie wysyłają jej negatywną odpowiedź. W końcu, trochę przypadkowo, powieść udaje się opublikować dzięki oficynie “Christopher LIttle”, która paradoksalnie nigdy wcześniej nie zajmowała się literaturą dziecięcą.

Światowy sukces

Szybko okazuje się, że czytelnicy wprost oszaleli na punkcie historii o młodym czarodzieju z blizną. Powieść J. K. Rowling stała się w przeciągu kilku miesięcy jedną z najczęściej kupowanych książek w Wielkiej Brytanii, a później także na całym świecie. W 2000 roku Warner Bros wykupił prawa do ekranizacji serii, która w kolejnych latach rozrosła się jeszcze o sześć tomów. W cyklu ukazały się m.in. następujące tytuły:

  • “Komnata tajemnic”
  • “Więzień Azkabanu”
  • “Czara ognia”.
Książka zdjęcie freepik - pl.freepik.com
Share