Najbogatsza pisarka świata

Najbogatsza pisarka świata

Sztuka i biznes

Podobno z pisania powieści nie da się wyżyć, a autorzy tworzą coraz to nowe teksty raczej z powodu swojej miłości do literatury niż z chęci zarobienia pieniędzy. J. K. Rowling jako pierwsza kobieta na świecie udowodniła jednak, że wydawanie książek może być całkiem intratnym zajęciem, dzięki któremu można zapewnić sobie środki na przeżycie spokojnej starości w całkiem godziwych warunkach. Brytyjska pisarka została bowiem jeszcze na początku dwudziestego pierwszego wieku ogłoszona przez magazyn “Forbes” pierwszą kobietą, która dzięki swoim powieściom stała się milionerką. Stwierdzenie to może się wydać niektórym szokujące, trudno się jednak dziwić takim konstatacjom, patrząc na sukces, jaki odniósł cykl o przygodach Harry’ego Pottera i jego przyjaciół. W czym jednak tkwi sekret popularności całej serii oraz samej J. K. Rowling?

Fenomen

Przed 1995 rokiem J. K. Rowling ze sklepu Tania Książka nie była szerzej znana, “Kamień filozoficzny” tak naprawdę stanowił jej debiut literacki, który okazał się zaskakująco dobry. Chociaż seria powieści napisanych przez angielską artystkę obchodziła już dwudzieste piąte urodziny, zainteresowanie książkami o czarodziejach z Hogwartu nie słabnie, a wręcz przeciwnie – po książki te sięgają coraz to nowe grupy wielbicieli. Krytycy i znawcy literatury od dawna zastanawiają się, dlaczego cykl stworzony przez J. K. Rowling zyskał sobie takie uznanie wśród czytelników. Obecnie najbardziej przekonywująca wydaje się być teoria, zgodnie z którą powieści o Harrym Potterze zostały napisane z myślą o czytelnikach w każdym wieku. Chociaż pierwsza część cyklu adresowana jest bez wątpienia do dzieci, kolejne stają się coraz bardziej mroczne, ponieważ bohaterowie są coraz starsi i mierzą się z poważniejszymi problemami. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu w cyklu J. K. Rowling każdy znajdzie coś dla siebie. Najmłodsi mogą zaczynać od lektury pierwszych tomów powieści, takich jak:

  • “Kamień filozoficzny”,
  • “Komnata tajemnic”
  • “Więzień Azkabanu”.

Do starszych czytelników nieco bardziej przemówią natomiast późniejsze tomy:

  • “Czara Ognia”
  • “Zakon Feniksa”
  • “Więzień Półkrwi”
  • “Insygnia Śmierci.

Sukces w liczbach

Z pewnością każda osoba chociaż trochę interesująca się literaturą doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że J. K. Rowling odniosła ogromny sukces. Aby lepiej zdać sobie sprawę z jego skali, można jednak dokładniej przyjrzeć się pewnym liczbom. Seria książek o Harrym Potterze została przetłumaczona na ponad siedemdziesiąt języków. Na jej podstawie nakręcono aż osiem filmów, z czego wszystkie razem zarobiły ponad piętnaście miliardów dolarów.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Share