Autorka “Harry’ego Pottera”… i nie tylko!

Autorka “Harry’ego Pottera”… i nie tylko!

Koniec potteromanii

Bez wątpienia wydanie serii o Harrym Potterze przejdzie do historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń literackich przełomu dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. To właśnie dzięki powieściom autorstwa J. K. Rowling miliony dzieci i nastolatków na całym świecie sięgnęły po książki i zaczęły czytać, chociaż wcześniej ta forma spędzania wolnego czasu nie wydawała im się specjalnie atrakcyjna. Brytyjska pisarka udowodniła, że na kartach powieści można stworzyć świat tak fascynujący, że nawiązania do niego pojawią się również w innych dziedzinach kultury. Od 1995 roku, kiedy to J. K. Rowling wydała pierwszą część swojego słynnego cyklu zatytułowaną “Kamień filozoficzny, nakręcono już kilka filmów oraz stworzono wiele gier komputerowych opowiadających o przygodach czarodziejów z Hogwartu. Postaci z serii pojawiają się na ubraniach, akcesoriach papierniczych czy wśród zabawek. Rowling odniosła sukces tak ogromny, że mogłaby do końca życia nie napisać już ani linijki tekstu. Ona jednak postanowiła kontynuować swoją literacką pasję i w ostatnich latach w księgarniach pojawiło się jeszcze kilka tytułów, które wyszły spod jej pióra.

Trafny Wybór

Po wydaniu w 2007 roku ostatniego tomu książek o Harrym Potterze, czyli “Insygniów śmierci”, Joanne Kathleen Rowling postanowiła na pewien czas odpocząć od pisania. Nad kolejną powieścią autorka pracowała aż pięć lat, jednak opłacało się czekać. “Trafny wybór” jest bowiem historią zupełnie inną niż to, co J. K. Rowling publikowała wcześniej. Jej książka z 2012 roku skierowana jest do dorosłych czytelników i wbrew temu, co można by przypuszczać, jej akcji nie osadzono w fikcyjnym, magicznym świecie, lecz na angielskich przedmieściach. “Trafny wybór” w celny sposób punktuje wady małomiasteczkowej społeczności oraz krytykuje pewne niepożądane postawy.

Cormoran Strike

J. K. Rowling jest pisarką nad wyraz utalentowaną, ponieważ świetnie czuje się w bardzo różnych gatunkach literackich. Potrafi napisać zarówno powieść fantasy, jak i młodzieżową, czy klasyczną książkę obyczajową. W pewnym momencie swojego życia postanowiła wydać także kryminał. Początkowo seria o przygodach Cormorana Strike’a ukazywała się pod pseudonimem, jednak w końcu wydawnictwo przyznało, że prawdziwą autorką jest nie kto inny tylko słynna J. K. Rowling (https://www.taniaksiazka.pl/autor/joanne-kathleen-rowling). Cykl kryminałów noszących wszelki cechy brytyjskiej powieści detektywistycznej obecnie składa się z pięciu tomów:

  • “Wołanie kukułki”,
  • “Jedwabnik”,
  • “Żniwa zła”,
  • “Zabójcza biel”,
  • “Niespokojna krew”.
Zdjęcie autorstwa freepik - pl.freepik.com
Share